Language

add an offer
  • choose a category

see more photos (13)

Drugie piętro (video) (2013-12-24)Author : As

AA

Look also

Zbliżyła ich Korzeniowa. I Kazimierz. W niedzielę 22 grudnia Dziady Kazimierskie i grupa NeoKlez zagrała wspólny koncert w Siwym Dymie.

Koncert w Siwym Dymie „na przedmieściach Kazimierza” połączył dwie różne – zdawałoby się – formacje. Przed publicznością wystąpiła gwiazda Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – grupa NeoKlez oraz Dziady Kazimierskie. Zespoły różne, ale na pewno obu grupom wspólna jest jednak ogromna pasja, jaką emanują ze sceny,  i energia, która zmusza publiczność do aktywności, niejako do współtworzenia koncertu, bo energia, która ze sceny schodzi, na nią – zwielokrotniona – powraca.

- Z Dziadami Kazimierskimi poznaliśmy się w czerwcu w Przystanku Korzeniowa – mówi lider zespołu NeoKlez Stanisław Leszczyński. – Tutaj graliśmy koncert, na który przyjechały też  Dziady Kazimierskie, które potem spontanicznie zagrały swój koncert własny. Połączył nas Kazimierz, bo i my, i oni – jak sama ich nazwa wskazuje – jesteśmy bardzo związani z tym miastem.

Kazimierz – miasto siedmiu edycji Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – zapadło więc w serca „młodych, pięknych chłopaków bez skaz z czystą kartoteką, czyli: NeoKlez”, jak sami o sobie mówią, na tyle, że wybrali je na miejsce realizacji teledysku, który promować będzie ich nową płytę. Zdjęcia kręcone były podczas niedzielnego koncertu w Siwym Dymie w Celejowie pod Kazimierzem i w kazimierskiej Klubojadalni Przystanek Korzeniowa na Dołach.

Jaka będzie nowa – druga po debiutanckim, utrzymanym w klimacie klezmersko – bałkańskim albumie „Pięć stron świata” – płyta zespołu NeoKlez?

- Nowa płyta będzie zupełnie czym innym – mówi Stanisław Leszczyński. – To jest jakby drugi etap. Pierwsza płyta była podsumowaniem tego, co robiliśmy przez 4 lata, a teraz mamy zupełnie inne doświadczenia muzyczne, zupełnie inne pomysły. Muzyka będzie bardziej dla ucha. A przede wszystkim będą wokale, będą goście.

Jednym z nich będzie na pewno Włodek Dembowski z grupy Dziady Kazimierskie, który specjalnie dla tego projektu napisał piosenkę „Drugie piętro” do muzyki Stanisława Leszczyńskiego. Pojawia się w nim metafora wspólnego domu – świata, miejsca przyjaznego dla wszystkich, którzy w nim mieszkają.


Ta piosenka była swego rodzaju klamrą dla wspólnego koncertu grupy NeoKlez i Dziadów Kazimierskich, które tak naprawdę grały w niedzielę 22 grudnia w Siwym Dymie dwa niezależne koncerty, była – dosłownie i w przenośni – sercem tej imprezy. I na pewno usłyszymy ją niedługo podczas koncertów promujących nową płytę grupy NeoKlez także w Kazimierzu.

Koncert NeoKlez i Dziadów Kazimierskich miał miejsce w klimacie zbliżających się świat. Chociaż w Siwym dymie nie kolędowano, ale nie może przecież zabraknąć świątecznych i noworocznych życzeń.

- Dla całego Kazimierza, życzę wszystkim… Kazimierza! – mówi Włodek Dembowski, wokalista Dziadów Kazimierskich.


Fot. Mateusz Stachyra

 

NeoKlez,  Siwy Dym,  klubojadalnia Przystanek Korzeniowa,  Dziady Kazimierskie

X

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami
w Kazimierzu Dolnym? Zapisz się na newsletter

Najnowsze informacje prosto
na Twoją skrzynkę pocztową!

Nie, dziękuję. Przejdź do serwisu.

N_galeriaTreść komentarza:

avatar

string_akceptuje Regulations

+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (max.5MB)

+ Insert a movie out of the Youtube

Comments (3)

avatar

Ulka - Kazimierz 2013-12-27 12:06 (użytkownik niezalogowany IP: 79.185.7...)

Moje wyszły tak skutecznie, że już ich nie ma. Gosi pewnie też :-)

avatar

Tadek - Głogów 2013-12-27 08:47

Placki wyszły? :)

avatar

Gosia - Kazimierz Dolny 2013-12-26 19:41 (użytkownik niezalogowany IP: 83.28.14...)

NeoKlez podziwiałam na festiwalu , Dziady Kazimierskie na rynku. Na tym koncercie nie byłam , bo piekłam placki ! Duchem i sercem byłam, bo kto jak kto , ale oni są wyjątkowi, spontaniczni i cudowni w tym co grają. Gorąco ich pozdrawiam !

Popular topics

Spacerkiem po Kazimierzu Dolnym. Bezpłatny przewodnik. Pobierz online.

Advertisement

Recent activities on the website

Lupine Hill

Lupine Hill

offer updated

Łubinowe Wzgórze to kameralny, komfortowy obiekt położony na wzgórzu w otoczeniu ogrodu o powierzchni 5000 m2 oraz...

New review

Poznałęm Dankę wieki temu mając pewnie 10 lat; często wraz z kuzynami chodziliśmy do niej po sąsiedzku i zawsze...

New review

A podobno "każdy ma swój kawałek cienia".